Üsküdar’ın Tebessüm Kahvesi Açıldı
Üsküdar'ın Tebessüm Kahvesi Açıldı

Üsküdar Belediyesi, açılışını gerçekleştirdiği Tebessüm Kahvesi ile down sendromlu gençlerin sosyalleşmelerini sağladı. 11 down sendromlu gencin personel olarak çalıştığı “Tebessüm Kahvesi” Altunizade‘deki Burhan Felek Köşkü bahçesinde hizmete girdi. Down sendromlu gençler, açılışa gelen davetlilere çay servisi yaptı.

Açılış dolayısıyla Tebessüm Kahvesi’nin down sendromlu çalışanları, davetlilere çay servisi yaptı. Altunizade ilçesi Koşuyolu Mahallesi’nde gerçekleşen açılışa Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Ak Parti Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır, Toplumsal Gelişim Merkezi Derneği (TOGEMDER) Genel Başkanı Saadet Gülbaran ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Tebessüm etmek isteyen herkesi buraya bekliyoruz”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “bugün 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü. Aynı zamanda da Nevruz Bayramı. Nevruz Bayramı’nı kutluyorum, mutluluğumuza, neşemize, huzurumuza huzur katsın istiyorum. Ama tabi bugün özel bir gün. 21 Mart Down Sendromlular Günü. Biz Üsküdar’da bu özel günde sadece down sendromlu kardeşlerimizin, evlatlarımızın çalışacağı özel bir kahvehaneyi açıyoruz. Bu öyle bildiğiniz kahvehanelerden değil. Bu tebessüm kahvesi. Tebessüme ihtiyacı olan, tebessüm etmesini bilen herkesi bu kahveye bekliyoruz” diye konuştu.

Tebessüm Kahvesi’nde 11 down sendromlu gencin çalışacağını belirten Türkmen, “Bu yavrularımız gelen misafirlere çay ikram edecek, tost, kahve ikram edecek, mantı ikram edecek. Burası tebessüm için olağanüstü bir yer. Bahçesi var, yeşil alanımız var, kapalı alanı var. Üsküdar’ın da en güzel mekanı Tebessüm Kahvesi. Biz down sendromlu ya da onların ailesini dünyada Down Sendromlular Günü 21 Mart ama, biz onları sadece bir gün değil, her gün onların yanında olmayı arzu ediyoruz. Tebessüm Kahvesi’ne herkesi bekliyoruz. Bu anlatmayla olmaz ancak yaşamak lazım. Bizi ekranları başında izleyenleri mutlaka bu kahveye bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Tarih : 22 Mart, 2016