Üsküdar'da Down Sendromlu 11 Genç İş Sahibi Oldu
Üsküdar'da Down Sendromlu 11 Genç İş Sahibi Oldu

İstanbul (İHA) – Üsküdar’da down sendromlu gençlerin personel olarak çalıştığı "Tebessüm Kahvesi” hizmete açıldı. Down sendromlu gençler, açılışa gelen davetlilere çay servisi yaptı.

Üsküdar Belediyesi, 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü’nde down sendromlu gençlerin çalıştığı ‘Tebessüm Kahvesi’ni hizmete açtı. Açılış sonrası Tebessüm Kahvesi’nin down sendromlu çalışanları, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberindeki protokol üyelerine çay servisi yaptı. Altunizade ilçesi Koşuyolu Mahallesi’nde gerçekleşen açılışa Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Ak Parti Üsküdar İlçe Başkanı Halit Hızır, Toplumsal Gelişim Merkezi Derneği (TOGEMDER) Genel Başkanı Saadet Gülbaran ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“TEBESSÜM ETMESİNİ BİLEN HERKESİ BURAYA BEKLİYORUZ”
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “bugün 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü. Aynı zamanda da Nevruz Bayramı. Nevruz Bayramı’nı kutluyorum, mutluluğumuza, neşemize, huzurumuza huzur katsın istiyorum. Ama tabi bugün özel bir gün. 21 Mart Down Sendromlular Günü. Biz Üsküdar’da bu özel günde sadece down sendromlu kardeşlerimizin, evlatlarımızın çalışacağı özel bir kahvehaneyi açıyoruz. Bu öyle bildiğiniz kahvehanelerden değil. Bu tebessüm kahvesi. Tebessüme ihtiyacı olan, tebessüm etmesini bilen herkesi bu kahveye bekliyoruz” diye konuştu.

"11 DOWN SENDROMLU GENCİMİZ BURADA ÇALIŞACAK”
Tebessüm Kahvesi’nde 11 down sendromlu gencin çalışacağını belirten Türkmen, “Bu yavrularımız gelen misafirlere çay ikram edecek, tost, kahve ikram edecek, mantı ikram edecek. Burası tebessüm için olağanüstü bir yer. Bahçesi var, yeşil alanımız var, kapalı alanı var. Üsküdar’ın da en güzel mekanı Tebessüm Kahvesi. Biz down sendromlu ya da onların ailesini dünyada Down Sendromlular Günü 21 Mart ama, biz onları sadece bir gün değil, her gün onların yanında olmayı arzu ediyoruz. Tebessüm Kahvesi’ne herkesi bekliyoruz. Bu anlatmayla olmaz ancak yaşamak lazım. Bizi ekranları başında izleyenleri mutlaka bu kahveye bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“KAZANDIĞIM PARA İLE İŞ ARKADAŞLARIMI VE AİLEMİ YEMEĞE ÇIKARACAĞIM”
Tebessüm Kahvesi’nde arkadaşları ile birlikte çalışmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten Arlin Gültane, “Bugün gelen misafirlerimize yaptığımız ikramları sunacağız. Burada müşterilere servis yapıyoruz, masaları hazırlıyoruz. Ben buradan önce de başka bir yerde çalışmıştım. Kazandığım tecrübeleri bilmeyen arkadaşlarımla paylaşıyorum. Açılışımıza katılan davetlilere kurabiyelerimiz, pastalarımız, cipslerimiz verilecek. İlk maaşımla Tebessüm Kahvesi’nde çalışan tüm personeli ve ailemi yemeğe çıkaracağım” dedi.

Tarih : 21 Mart, 2016